Aktualnościwróć do aktualności

Premiera pierwszego dyplomu już 20 października!

Premiera pierwszego dyplomu już 20 października!

Już 20 października, na Scenie u Sewruka, premiera pierwszego spektaklu dyplomowego  studentów z ostatniego rocznika.  "Nasza" czwórka wspólnie z reżyserem Giovannym Castellanosem pracują nad przedstawieniem muzycznym "Goodbye Alabama". Spektakl powstał na bazie teskstów Bertolta Brechta i muzyki Kurta Weila.

Kompozytor Kurt Weill, który pod wrażeniem poezji Brechta (społecznie zaangażowanego buntownika) podjął z nim współpracę, był prekursorem idei nowej formuły teatru muzycznego. Naczelną jego cechą miała być prostota i komunikatywność. Z pieśniami i balladami zamiast tradycyjnych arii, z rytmami jazzu i nowoczesnych tańców: tanga czy fokstro­ta ze współczesnymi, zwykłymi ludźmi zamiast kostiu­mowych kukieł. Najsłynniejsze dzieło duetu Brecht/Weill to „Opera za trzy grosze” z nieśmiertelnymi na całym świecie songami jak choćby „Ballada o Mackiem Majcherze”. Muzyka Kurta Weilla tak doskonale współgra z tekstami Brechta, że trudno dziś sobie wyobrazić istnienie jednego bez drugiego.

O spektaklu: Mały bar, w którym spotykamy przypadkowych gości. Ludzi, którzy przyszli tutaj zapomnieć, jednak wspomnienia pod wpływem impulsów odżywają. Wracają sytuacje z przeszłości, wspomnienia dawnych, lepszych czasów... Właśnie o tym zaśpiewają bohaterowie spektaklu „Goodbye Alabama”. Niczym „żywe duchy” przeniosą się do miejsc i czasów, w których było inaczej, lepiej. Kiedy żyli pełnią życia – głośno i intensywnie, z buteleczką procentów w jednym ręku, drugą obejmując ukochaną/ukochanego.

Bezkształtny bój nicości
W otchłani codzienności
I życie bez miłości
W bezsensie pustych słów
By wszystko to zagłuszyć
Dziś jeszcze chcę wyruszyć
W tajemną głębię duszy
Na moją Youkali
Youkali tam spełnią się najskrytsze sny
Youkali szczęśliwy kraj szczęśliwych dni

                        „Goodbye Alabama”