Aktualnościwróć do aktualności

Trwają próby do pierwszego "dyplomu"!

Trwają próby do pierwszego

Na Scenie u Sewruka trwają próby do pierwszego spektaklu dyplomowego - "Goodbye Alabama".  Będzie to przedstawienie muzyczne oparte na tekstach Bertolta Brechta i Kurta Weilla. Reżyseruje doskonale znany olsztyńskiej publiczności Giovanny Castellanos. Premiera już 20 października!

Kompozytor Kurt Weill, który pod wrażeniem poezji Brechta podjął z nim współpracę, był prekursorem idei nowej formuły teatru muzycznego. Naczelną jego cechą miała być prostota i komunikatywność. Z pieśniami i balladami zamiast tradycyjnych arii, z rytmami jazzu i nowoczesnych tańców: tanga czy fokstro­ta; ze współczesnymi, zwykłymi ludźmi zamiast kostiu­mowych kukieł. Takie też były songi do słów Bertolta Brechta, który był społecznie zaangażowanym buntownikiem. Najsłynniejsze dzieło duetu Brecht/Weill to „Opera za trzy grosze” z nieśmiertelnymi na całym świecie songami takimi jak „Ballada o Mackiem Majcherze”. Muzyka Kurta Weilla tak doskonale współgra z tekstami Brechta, że trudno dziś sobie wyobrazić istnienie jednego bez drugiego.

Miałeś kiedyś tak, że przechodząc obok jakiegoś miejsca przypominała ci się sytuacja z przeszłości? Mały bar, w którym spotykamy przypadkowych gości. Ludzi, którzy przyszli tu zapomnieć, jednak wspomnienia pod wpływem impulsów odżywają. Bohaterowie przedstawienia zaczynają śnić na jawie, żeglując na kraniec wyobraźni. Przypominają sobie sytuacje z przeszłości, wspominają dawne, lepsze czasy. Właśnie o tym zaśpiewają bohaterowie spektaklu „Goodbye Alabama”. Niczym „żywe duchy” przeniosą się do miejsc i czasów, w których było inaczej, lepiej. Kiedy żyli pełnią życia – głośno i intensywnie, z buteleczką procentów w jednym ręku, drugą obejmując ukochaną/ukochanego. Bądźmy realistami – zacznijmy marzyć!

Marta, Michał, Filip, Piotr - TRZYMAMY KCIUKI!