Aktualnościwróć do aktualności

"Po nas choćby kosmos"

Premiera ostatniego dyplomu uczniów III roku Studium Aktorskiego.

Sybille Berg jest jedną z najbardziej znanych niemieckich dramatopisarek, znaną z oryginalnego, bezkompromisowego podejścia do palących społecznych tematów. Często poświęca im swoje sztuki, jako aktywistka stale uczestniczy w publicznych debatach. Berg urodziła się w Weimarze w dawnym NRD,  w wieku 22 lat przeprowadziła się do Niemiec Zachodnich, od ćwierćwiecza mieszka w Szwajcarii. Napisała 15 powieści i 25 sztuk, tworzy również dramaty radiowe. Jest czynną publicystką.
„Po nas choćby kosmos” to jeden z najbardziej radykalnych jej tekstów. Pozbawiony tradycyjnie pojmowanej fabuły przenosi nas do Europy odległej przyszłości. Ludzie tak bardzo są zmęczeni demokracją i pozorną przynajmniej równością, że wprowadzają nowy, patriarchalny, oparty na przemocy ład. Władzę sprawują wyłącznie biali heteroseksualni mężczyźni o blond włosach i błękitnych oczach, pędzący na oklep na koniach po ulicach miast. W tej sytuacji grupa kobiet wybiera ucieczkę na Marsa, by tam zbudować podwaliny nowego społeczeństwa.
Spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego realizuje Dorota Androsz, znakomita aktorka związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Androsz pracuje także jako reżyserka, ale wyłącznie wtedy, gdy poczuje więź z tematem i dostrzeże szansę na odważną formę przedstawienia. Jedno i drugie znalazła w „Po nas choćby kosmos”. Dlatego po tym dyplomie możemy spodziewać się niecodziennych w teatrze emocji.”.

KUP BILET